HİPNOZ ZAMANI

Editör: Ayşegül Taşkın 2020-10-21 12:22:09

HİPNOZ ZAMANI

Bir önceki hipnoz ile ilgili yazımda hipnozla ilgili endişeleri olan kişilere "yapma gözünü seveyim" dedikten sonra bu yazımda "Hipnoz nedir?"e cevap arayalım. Zihnimiz ; bilinç ve bilinçaltı olmak üzere iki kısımdan oluşur.Bilinç kısmı mantıklı, verileri kullanarak sonuç çıkaran,gelen bilgileri kritize eden bir yapıya sahipken bilinçaltı tam aksine varoluşumuzdan itibaren bilinçli yada bilinçsiz bize verilmiş telkinleri, olayları depolayan, organlarımızın görevlerini istemsiz yapmasını sağlayan yani günlük yaşantımızın %80-90ınını yöneten kısımdır denilebilir. Bilinçaltı hayaller ve sembollerle konuşur En önemli gayesi o kişiyi hayatta tutmaktır.Hatta bazen bunu yapabilme adına olayları farklı kodlayarak kişinin hayatının ilerleyen dönemlerinde sıkıntı yaşamasına sebep olabilir.Nasil mı? Çocukken annesinin çoook sinirli olduğu bir anda yere atıp kırdığı bir eşyadan korkan çocuğun bilinçaltı, eğer bu korkuyu anneye bağlasa çocuk anneyi her gördüğünde yaşayacağı o müthiş korkuyu kaldıramayacağı için yakında bulunan birşeylere atayabilir.

Mesela o an bardağın atıldığı yerde bulunan bir böceğe veya lekelenmiş halıya atayabilir bu korkuyu. İlerleyen yaşlarda bu olayı tetikleyen durumlarla karşılaşıldığında kişi nedenini bilmeden lekeli halılar yada orda gördüğü böcekle karşılaşmalar onu rahatsız etmeye hatta bazen yaşam konforunu düşürmeye başlar.Bazen sebep olan olay hatırlanmaz bile. Yada küçükken çocuğun kendi gücünü, yapabileceği şeyleri keşfetme döneminde genelde çocuğu koruma amaçlı söylenen olumsuz telkinler tüm hayatına yön verebilmektedir. Kişi bu durumlarda hayatındaki bu tersliklerin farkındadır. Bu problemi bilinçli zihniyle çözmeye çalışır ama sorun derinlerde yani bilinçaltında olduğu için bazen çözümü sağlayamaz. İşteee bu durumlarda sahneye başrol oyuncumuz hipnoz çıkar.Hipnozla bilincin eline birşeyler vererek onu oyalarken bilinçaltının kapısını aralayıp içeri girip orda gerekli düzeltmeleri yaparak, yanlış kodlamaları düzelterek tekrar güvenle ordan ayrılmaktır. Bilinç oyalanırken dedim, bilinç iptal edilir demedim dikkat ettiyseniz.

Bilincin oyalanmasını şöyle basitleştireyim : Küçük çocuğunuz eline oyuncak almış ve onunla oynamaya dalmışken siz koltuğunuzdan kalkmadan "Oğlum /kızım seni kapı dışına koyayım mı? " deseniz, nasıl ki çocuk daldığı oyunu bırakıp şaşkınlık dolu gözlerle size dönüp "anne iyi misin, ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu?" der ya, işte tam onun gibi bir oyalama.Bilincin kulağı, olayın hep içinde yani.Bu yüzden seanstan istediği zaman çıkmak danışanın elindedir.Mesela danışan seansta çözmeye hazır hissetmediği bir olayı hatırlasa, terapiste paylaşmak istemediğini söyleyebilir.Kontrolü yitirmek seansın hiçbir seviyesinde yoktur. Eğitimini almış kişilerce uygulandığında tamamen güvenilir bir yöntemdir.

Peki gelelim bu kadar güvenilir bir yöntemden hangi durumlarda faydalanabileceğimize:
•Anksiyete (KAYGI) bozuklukları, Panik Atak, Sınav Kaygısı vb.
•Duygu durum bozuklukları, •Depresyon
•Fobik bozukluklar (Sosyal fobi, hayvan korkuları,araba sürme korkusu vb.) ,
•Konversif bozukluklar (Ruhsal sorunların bedensel problemlere dönüşmesi),
•Stresle bağlantılı fiziksel ve ruhsal bozukluklar,
•Uyumsuz ilişki örüntüleri, Aile terapileri,
•Cinsel işlev bozuklukları,
•Uyku bozuklukları,
•Ağrılar (Migren,fibromiyalji vb.)
•Sigara Bağımlılığı, Yeme bağımlılığı (obezite)
•Alışkanlık (Kekemelik, tırnak yeme, alt ıslatma vb.) bozuklukları ,
•Hipertansiyon, Ülser, Astım, Dermatolojik sorunlar
Yani hayatımızda değiştirmek isteyipte değiştiremediğimiz duygu, düşünce ve davranışlar. Bu kadar güvenilir bir yontem bu kadar geniş bir kullanım alanı.O zaman "Hipnoz Zamanı" demek düşer bizede:)

En Son Gönderiler

Ozon Tedavisi ve COVID 19
Editör: Dr. Mustafa İKİZEK 2022-01-04 15:04:02
Ozon Tedavisi Nedir?
Editör: Ayşegül Taşkın 2020-10-01 08:42:22
Kim Korkar Hipnozdan?
Editör: Ayşegül Taşkın 2020-09-29 14:28:09
HİPNOZ ZAMANI
Editör: Ayşegül Taşkın 2020-10-21 12:22:09
Hızlı Randevu Al

Hızlı Randevu Al

Hızlı randevu rayesinde bilgileriniz bize iletilir iletilmez, anında sizlere geri dönüş yaparız. Lütfen aşağıdaki gerekli alanları doldurun.